Jak pogodzić pracę i studia dzienne?

Chcę Ci przedstawić listę czynników, które pozwalają na pogodzenie pracy i studiów dziennych. Ja tak to robię – godzę właśnie pracę i dzienne studiowanie. Jak tego dokonuję? Co wpływa na to, że jest jak jest – i jest dobrze? Jak pogodzić pracę i studia dzienne?

Łączymy pracę i studia

 • Organizacja czasu własnego. Bez tego ani rusz, ponieważ im lepiej masz zaplanowany dzień, tydzień, miesiąc, rok, tym większe są możliwości powodzenia w realizacji wszystkiego, co sobie ułożysz w głowie bądź zapiszesz. Ja korzystam z planera tygodniowego i to na razie w zupełności się sprawdza.
 • Nauka w wolnym czasie. Tak, bez tego również się nie uda. Co mam na myśli przez wolny czas? Ano, chodzi o te cenne godziny, kiedy ani nie jesteś na zajęciach, ani akurat nie pracujesz. Warto robić to na bieżąco, z czym ja osobiście mam trochę problem, ale zawsze jednak wyrabiam się na czas wtedy, kiedy trzeba.
 • Praca na pół etatu. Tylko i wyłącznie! Dlaczego? Nie dasz rady pracować 8 godzin dziennie i jeszcze do tego studiować dziennie. To fizycznie niemożliwe, no, chyba że wybierzesz studia zaoczne. Wówczas jest to możliwe, chociaż to prawdopodobnie bardzo ciężki kawałek chleba. Można się przepracować. I nie zdążyć nauczyć.
 • Godny zarobek z pracy na pół etatu. Spróbuj znaleźć pracę, w której masz wysoką stawkę godzinową albo jesteś rozliczany za efekt swojej pracy. Mam wysoką stawkę i zarabiam na rękę tyle, jakbym pracowała na pełen etat za pensję minimalną. Mnie się udało – wierzę, że jak dobrze poszukasz, to Tobie również się uda.
 • Elastyczny grafik. To takie trochę hasełko iście z ogłoszeń o pracę, szczególnie dla telemarketerów. Rzeczywiście, wiele firm umożliwia tworzenie elastycznego grafiku dla tych, którzy studiują dziennie. Jeśli chcesz, szukaj ogłoszeń tylko z taką ofertą. Taki grafik pomoże Ci wypełnić czas między zajęciami. Tylko bez przesady!
 • Urlopy tylko na szczególne okazje. Jakie są to okazje? To przede wszystkim… sesje. Jak wiadomo, w roku akademickim mamy je dwie, co semestr jedną. Wolne dni warto zatem pozostawić właśnie na te trudne czasy, kiedy musimy podwoić, a nawet potroić, wysiłki związane z nauką. Nie ma niestety innej opcji.
 • Pracuj najlepiej z domu, zdalnie. To wielka oszczędność i czasu, i pieniędzy. Czas oszczędzamy na dojazdach, pieniądze również przede wszystkim na nich. Pracując zdalnie, masz tego same plusy – możesz to robić, kiedy chcesz, jak chcesz i właściwie gdzie i skąd chcesz. Dom, kawiarnia, restauracja, co-workingowe biuro?
 • Podział priorytetów. Może przyjdzie moment, kiedy będziesz musiał wybrać – praca albo studia. Na to mają wpływ różne czynniki losowe. Nie poddawaj się jednak, trwaj, rozwijaj się dalej. Jak to się mówi, w końcu dla chcącego nic trudnego.  Nigdy nie doprowadź do sytuacji, gdy musisz dokonywać wyboru.

Bardzo wierzę w Twój sukces

Oto koniec 8-punktowej listy dotyczącej tego, jak pogodzić pracę i studia dzienne. Nie jest na pewno łatwo, ale po to są właśnie marzenia – aby je spełniać! Jeśli chcesz pracować i uczyć się jednocześnie, nie ma na to innych rad, jak po prostu zorganizować się i działać. Nikt nie zrobi tego za Ciebie. Ty jesteś twórcą swojego sukcesu. Wierzę, że jeśli zechcesz, wszystko może się Tobie udać.

Olga Kłos

16 thoughts on “Jak pogodzić pracę i studia dzienne?

 1. Pracowałam już na 5 roku na cały etat, miałam znajomych, którzy zaczynali wcześniej i uważam to za najlepszą decyzję!

 2. Znałam kiedyś taką zdolną, która potrafiła dzienne studia połączyć 2 dzieci i skończyć na szóstkach,
  podziwiam takie osoby, które tak potrafią łączyć.
  Praca i studia, chyba bym nie dała rady…

 3. Ja pracowałam tylko na piątym roku. W tym samym czasie pisałam dwie prace magisterskie. Dziś trochę tego żałuję, bo był to tak naprawdę ostatni moment na szaleństwa… a ja ten czas spędzałam w pracy;)

 4. Organizacja czasu własnego jest bardzo ważna na każdym etapie życia. Ja studiowałam zaocznie w tym czasie pracowałam przez rok za biurkiem przez rok fizycznie a rok byłam w ciąży – ciekawy był to u mnie czas

 5. Wszystko da się pogodzić. To zależy od naszych chęci, możliwości i organizacji czasu. Ja już pracowałam na 4 i 5 roku w zawodzie. Studia były wtedy w trybie zaocznym, wcześniej w dziennym…

 6. Pracowałam od 2roku jako pomoc domowa – 12h z możliwością rozłożenia tych godzin między zajęciami.
  Na 5roku miałam już 3/4 etatu w biurze projektowym 😉
  Da się! Tylko polecam pamiętać o śnie 😉

 7. Kiedy się uczyłam, to nie pracowałam. Aczkolwiek zawsze podziwiałam i do dziś podziwiam osoby, które potrafią połączyć pracę z nauką. Bo to nie jest łatwe, jeszcze tym bardziej, kiedy ma się dziecko lub dzieci.

Dodaj komentarz