Jak pogodzić pracę i studia dzienne?

Chcę Ci przedstawić listę czynników, które pozwalają na pogodzenie pracy i studiów dziennych. Ja tak to robię – godzę właśnie pracę i dzienne studiowanie. Jak tego dokonuję? Co wpływa na to, że jest jak jest – i jest dobrze? Jak pogodzić pracę i studia dzienne?

Łączymy pracę i studia

 • Organizacja czasu własnego. Bez tego ani rusz, ponieważ im lepiej masz zaplanowany dzień, tydzień, miesiąc, rok, tym większe są możliwości powodzenia w realizacji wszystkiego, co sobie ułożysz w głowie bądź zapiszesz. Ja korzystam z planera tygodniowego i to na razie w zupełności się sprawdza.
 • Nauka w wolnym czasie. Tak, bez tego również się nie uda. Co mam na myśli przez wolny czas? Ano, chodzi o te cenne godziny, kiedy ani nie jesteś na zajęciach, ani akurat nie pracujesz. Warto robić to na bieżąco, z czym ja osobiście mam trochę problem, ale zawsze jednak wyrabiam się na czas wtedy, kiedy trzeba.
 • Praca na pół etatu. Tylko i wyłącznie! Dlaczego? Nie dasz rady pracować 8 godzin dziennie i jeszcze do tego studiować dziennie. To fizycznie niemożliwe, no, chyba że wybierzesz studia zaoczne. Wówczas jest to możliwe, chociaż to prawdopodobnie bardzo ciężki kawałek chleba. Można się przepracować. I nie zdążyć nauczyć.
 • Godny zarobek z pracy na pół etatu. Spróbuj znaleźć pracę, w której masz wysoką stawkę godzinową albo jesteś rozliczany za efekt swojej pracy. Mam wysoką stawkę i zarabiam na rękę tyle, jakbym pracowała na pełen etat za pensję minimalną. Mnie się udało – wierzę, że jak dobrze poszukasz, to Tobie również się uda.
 • Elastyczny grafik. To takie trochę hasełko iście z ogłoszeń o pracę, szczególnie dla telemarketerów. Rzeczywiście, wiele firm umożliwia tworzenie elastycznego grafiku dla tych, którzy studiują dziennie. Jeśli chcesz, szukaj ogłoszeń tylko z taką ofertą. Taki grafik pomoże Ci wypełnić czas między zajęciami. Tylko bez przesady!
 • Urlopy tylko na szczególne okazje. Jakie są to okazje? To przede wszystkim… sesje. Jak wiadomo, w roku akademickim mamy je dwie, co semestr jedną. Wolne dni warto zatem pozostawić właśnie na te trudne czasy, kiedy musimy podwoić, a nawet potroić, wysiłki związane z nauką. Nie ma niestety innej opcji.
 • Pracuj najlepiej z domu, zdalnie. To wielka oszczędność i czasu, i pieniędzy. Czas oszczędzamy na dojazdach, pieniądze również przede wszystkim na nich. Pracując zdalnie, masz tego same plusy – możesz to robić, kiedy chcesz, jak chcesz i właściwie gdzie i skąd chcesz. Dom, kawiarnia, restauracja, co-workingowe biuro?
 • Podział priorytetów. Może przyjdzie moment, kiedy będziesz musiał wybrać – praca albo studia. Na to mają wpływ różne czynniki losowe. Nie poddawaj się jednak, trwaj, rozwijaj się dalej. Jak to się mówi, w końcu dla chcącego nic trudnego.  Nigdy nie doprowadź do sytuacji, gdy musisz dokonywać wyboru.

Bardzo wierzę w Twój sukces

Oto koniec 8-punktowej listy dotyczącej tego, jak pogodzić pracę i studia dzienne. Nie jest na pewno łatwo, ale po to są właśnie marzenia – aby je spełniać! Jeśli chcesz pracować i uczyć się jednocześnie, nie ma na to innych rad, jak po prostu zorganizować się i działać. Nikt nie zrobi tego za Ciebie. Ty jesteś twórcą swojego sukcesu. Wierzę, że jeśli zechcesz, wszystko może się Tobie udać.

Olga Kłos

17 thoughts on “Jak pogodzić pracę i studia dzienne?

 1. Pracowałam już na 5 roku na cały etat, miałam znajomych, którzy zaczynali wcześniej i uważam to za najlepszą decyzję!

 2. Znałam kiedyś taką zdolną, która potrafiła dzienne studia połączyć 2 dzieci i skończyć na szóstkach,
  podziwiam takie osoby, które tak potrafią łączyć.
  Praca i studia, chyba bym nie dała rady…

 3. Ja pracowałam tylko na piątym roku. W tym samym czasie pisałam dwie prace magisterskie. Dziś trochę tego żałuję, bo był to tak naprawdę ostatni moment na szaleństwa… a ja ten czas spędzałam w pracy;)

 4. Organizacja czasu własnego jest bardzo ważna na każdym etapie życia. Ja studiowałam zaocznie w tym czasie pracowałam przez rok za biurkiem przez rok fizycznie a rok byłam w ciąży – ciekawy był to u mnie czas

 5. Wszystko da się pogodzić. To zależy od naszych chęci, możliwości i organizacji czasu. Ja już pracowałam na 4 i 5 roku w zawodzie. Studia były wtedy w trybie zaocznym, wcześniej w dziennym…

 6. Pracowałam od 2roku jako pomoc domowa – 12h z możliwością rozłożenia tych godzin między zajęciami.
  Na 5roku miałam już 3/4 etatu w biurze projektowym 😉
  Da się! Tylko polecam pamiętać o śnie 😉

 7. Kiedy się uczyłam, to nie pracowałam. Aczkolwiek zawsze podziwiałam i do dziś podziwiam osoby, które potrafią połączyć pracę z nauką. Bo to nie jest łatwe, jeszcze tym bardziej, kiedy ma się dziecko lub dzieci.

 8. Ja studiuję dziennie dwa kierunki, co już jest trudne do ogarnięcia! Bardzo chciałabym też pracować, ale jestem roztrzepana i średnio ogarniam, więc nie widzę tego w kolorowych barwach…
  Postaram się jednak wykorzystać Twoje porady i może uda się coś z tym zrobić 🙂

Dodaj komentarz